סרבני ירקות

FavoriteLoadingהוסף למחברת המתכונים

איך מתמודדים עם ילדים סרבני ירקות?

סרבני ירקות

בתהליך גידול ילדינו אנו נעים רוב הזמן בין רצון עז לגרום להם להיות מאושרים ובין הצורך להיצמד למציאות יום יומית, שלא תמיד תלויה ברצונותינו. אוכל הוא אחד הצרכים הקיומיים, ואיכות המזון היא גורם המשפיע ישירות על בריאות ילדינו בגוף ובנפש. אין לילדים קטנים הכלים לשפוט איזה מזון טוב עבורם, גם כשיש להם חוש טעם מפותח כבר בגיל צעיר;  גם אותו צריך לעדן ולפתח במהלך שנות החיים הראשונות. הסתגלות הילד למאכלים שונים היא חלק מתהליך חינוכי בו להורים יש הסמכות להחליט מהם צרכיו ומה רצוי לו.

כדאי לזכור שילדים הם "אנשים קטנים". בגלל שיעור הוותק הנמוך שלהם עלי אדמות הם עדיין ניתנים להשפעה ולעיצוב, כן, גם בתחום האוכל. לכן אספתי עבורכם כמה כללים שיעזרו לכם לעצב את מנהגי האכילה של ילדיכם בקלות.

 1. העבירו לילדיכם מסרים ברורים ובאופן אסרטיבי!

ילדים אוהבים מסגרת ברורה וכללים בהירים. עמדו על כך שאתם המחליטים הסופיים מה קונים ומה מכניסים הביתה.

 2. הכניסו ירקות בקביעות לתפריט המשפחתי!

פעוט לומד על ידי חיקוי ומשתדל לעשות כמו הוריו ובני משפחתו. אם במשפחה אוכלים ירקות, יש סיכוי שהוא לא ידחה אותם. 

 3. ארוחה משפחתית, לפחות אחת ביום, מביאה הזדמנות לשיח ולהצגת דוגמא אישית בפני הילדים.

ילדים אוהבים לאכול בחברה (גם מבוגרים). כשהם נוכחים שלא רק הם אוכלים ירקות, יש סיכוי שיתרצו…

4. הקטנים שלכם מפתחים טעם אישי בגיל צעיר מאד. על פי מחקר בריטי, אם מרגילים אותם לתפריט מסוים בגיל צעיר, הם יאכלו לפחות חלק ממנו גם כשיתבגרו.

5. איך להרגיל את הקטנטנים לטעמי הירקות? העדיפו לבשל או להגיש להם כל ירק בנפרד!

אם הם מתחילים לאכול עגבניה, אל תגישו אותה עם ביצה או עם לחם. החלטתם לתת להם גזר מבושל? אל תערבבו אותו עם קישוא. כך הם ילמדו לזהות את טעמו המיוחד של הירקות, להבחין ביניהם ולפתח העדפה אמיתית.

 6. התחשבו ככל האפשר בטעמם המיוחד של הקטנים:

הציעו להם חלופות לירק שהם מתעבים. לא כולם אוהבים פלפלים, יש בינינו שונא חצילים או מתעבי עגבניות. אפשר ומותר לוותר על אחד או שניים מהירקות השנואים.

7. התאימו את צורת ההכנה והבישול לסוג הירק. לעגבניות, לדוגמא, ירק מרכזי וחשוב מבחינה בריאותית, יש אפקט תזונתי נרחב גם כשהן מבושלות, אפילו כקטשופ (דל סוכר).

8. ערכו את הירקות בצורה אטרקטיבית! שלבו צבעים וצורות. אפילו סתם מקלות ירקות חתוכים בכוס קטנה, יש ילדים שזה 'עובד' עליהם, עם זאת כדאי לזכור, שאוכל זה לא משחק. גם אתם לא משחקים באוכל…

 9. אל תציעו משהו אחר במקום!

הורים רבים מרחמים על ה"ילד המסכן" שלא אכל דבר ומציעים לו חלופה כדי להימנע מוויכוח וממאבקי כוח. ככל שהילד מתבגר אפשר להבהיר לו בפשטות: זה מה שיש לאכול בארוחה זו.

 10. אל תתביישו לסגת ולבדוק את עצמכם, במיוחד כשמדובר בילדים גדולים ובמתבגרים.

לפעמים יש טעם וצדק בהתנגדות שלהם. כדאי לבחון אותה ולמצוא חלופות שיתאימו ויקלו על המשך התהליך. זכרו כי

המטרה- שיאכלו ירקות- היא החשובה, ולא האמצעים- שביעות הרצון או הכעס שלכם.

-<?php srps(); ?>


תגובות

כל הזכויות שמורות לאתר hfood © 2015