מזונות על

FavoriteLoadingהוסף למחברת המתכונים
מזונות על

מזונות על

רב בני האדם שואפים להמשיך לחיות כמה שיותר, עם זאת הם מעדיפים לעשות זאת "בבריאות טובה". איך נהנים מאריכות ימים תוך שמירה על הבריאות? תזונה איכותית, פעילות ספורטיבית, חיי משפחה טובים ועיסוקים מהנים יכולים לתרום לחיים בריאים. לתזונה יש השפעה מכרעת על איכות חיינו, אם היא כוללת כבר מגיל צעיר, יחסית, מזונות בעלי תכונות ייחודיות הנקראים "מזונות על".

"מזון על" אמור להכיל מספר רב של מרכיבי ייחודיים, ולא רק אחד או שניים בולטים. הוא אינו עתיר קלוריות, אך יש בו מינרלים וחומרים נוגדי חימצון, ולעיתים קרובות חלבון בשיעור גבוה. חלק ממזונות העל זמין ונוח לשימוש, כמו תה ירוק. הוא מחזק את דפנות כלי הדם ותורם למניעת מחלות לב. הוא נחשב כמפחית סיכוי לסרטן מהסוג הגניקולוגי, מפחית קמטים בעור ומזרז חילוף החומרים. גם פירות יער המשווקים במרכולים, ידועים כנוגדי חימצון מעולים. הם מגנים על התאים מפני נזק חמצוני, מפחיתים סיכון לדלקות ומאטים את הזדקנות המוח.

תותי ג'וגי (ג'וגי ברי), המכילים אחוז ניכר של חלבון ממקור צמחי, הם ממזונות העל המובילים. יש בהם חומצות אמינו חיוניות, נוגדי חימצון ומינרלים רבים המסייעים למערכת החיסונית ולמניעת דלקות בגוף. ניתן להוסיף אותם לדייסות, לגרנולה, ליוגורט, לסלטים ולקינוחים. תכונות דומות מיוחסות גם לפולן דבורים, אותו מומלץ לצרוך באבקה שעדיף לקנות ישירות בכוורת, אצל יצרן מוכר.

לידיעת אוהבי הקקאו: אבקה זו המופקת מפולי קקאו, היא אחד ממזונות העל החשובים בגלל תכולת החלבון הגבוהה וריכוז גבוה של מינרלים ונוגדי החימצון בה. הקקאו הוא מרכיב מרכזי בשוקולד, עם זאת יש להימנע מאכילת שוקולד ש"סוכר" מופיע על אריזתו כרכיב ראשון בין מרכיביו. שוקולד בריא צריך להכיל שיעור גבוה של "מוצקי קקאו" (מעל 70%) ולא לכלול חומרי טעם, מתחלבים, ושומנים מוקשים.  

כורכום נחשב כיום ללהיט התורן בתחום "מזונות העל", בעיקר בגלל התכונות המיוחסת לו- מניעת מחלות קשות, טיפול בזיהומים ויראליים והשפעה חיובית על חולים בדלקת פרקים. הוא מכיל חלבון וסיבים תזונתיים לצד נוגדי חימצון ומגוון משמעותי של ויטמינים.  ניתן להשתמש בו כתבלין באבקה לבישול מאכלים שונים. בחנויות למזון אורגני  ניתן לרכוש את שורש הכורכום הטרי ולהוסיף אותו למרקים ולתבשילים.

עם כל חשיבותם הבריאותית של מזונות העל, יש ביניהם כאלה הנוגדים את פעולתן של תרופות המרשם הקבועות. מי שסובל מיתר לחץ דם או מסוכרת, וכן אלה הנוטלים תרופות לדילול הדם, טוב יעשו אם ייוועצו ברופא לפני השימוש במזונות על, במיוחד בתותי ברי ופירות יער, הפועלים בגוף באופן דומה לחלק מהתרופות.


תגובות

כל הזכויות שמורות לאתר hfood © 2015